Sotva slezl sníh, zaměstnává hasiče hořící tráva

April 10th 2013

Karlovarský kraj – Už více než deset případů požárů suché trávy mají za sebou během letošního začátku roku hasiči v Karlovarském kraji. Zatím největší požár likvidovali  u Ostrova na Karlovarsku.

K prvnímu nahlášenému požáru vyjížděli ostrovští hasiči v neděli  těsně před polednem. Tuto událost zvládli vlastními silami a do hodiny byli zpět na své základně. O další hodinu později pak vyjížděli k dalšímu hlášenému požáru suché trávy, tentokrát podél železniční trati směrem na Vojkovice. Už během cesty vyhodnotil velitel ostrovských hasičů, že tentokrát se bude jednat o náročnější zásah a požádal o posily.

Protože se oheň rychle šířil do stále více nepřístupného terénu nad tratí, musely na místo postupně dorazit jednotky hasičů ze druhého stupně poplachového plánu. Celkem se na likvidaci ohně podílelo sedm hasičských cisteren z pěti jednotek. Zasahující hasiči zvažovali dokonce i povolání vrtulníku, nad požářištěm ale vedlo vysoké napětí, proto nakonec vrtulník nezasahoval. A protože se jednalo o požár v těsné blízkosti kolejí, musely také projíždějící vlaky snížit svou rychlost. Hotovo bylo až po třech hodinách usilovné práce. Oheň kromě stromů poškodil také část záchytných sítí nad kolejemi a škoda se tak vyšplhala ta na 20 tisíc korun. Příčinou byly odlétávající jiskry od brzd vlaků. Zdroj a foto: por. Martin Kasal, mluvčí HZS Karlovarského kraje