Mořský goblin opět vyplul z hlubin

January 30th 2015

V temných hlubinách oceánů, jak každý ví, žije mnoho bizardních stvoření, z nichž mnoho ještě ani neznáme, o mnohých se vedou jen dohady a většina je spatřována dosti sporadicky. Jedním z takových je i žralok šotek, anglicky dost příznačně goblin shark (Mitsukurina owstoni).

Normální člověk by při pohledu na tohoto tvora ani neřekl, že to mezi žraloky patří, možná spíš, že je to nějaký nepovedený paskvil. Vskutku vypadá dost šíleně, ale to u prastarých druhů živočichů bývá, a zvlášť u takové dávno slepé větve, jako jsou žraloci.
Žralok šotek se skrývá u dna, kde ryje svým dlouhým a masivním rypcem v substrátu, nebo aktivně loví, k čemuž má dokonale přizpůsobené vysunovací čelisti. Ústa tohoto žraloka vypadají docela jako u běžných žraloků (hyzdí je jen to obří rostrum), ale jakmile mu držka doslova vypadne z pantů, čímž se navíc ještě odhalí zrůdné zuby, člověk by před tím raději asi utekl.

potvora

Protože šotek žije v již temných hloubkách až kolem 1 300 metrů, má průhlednou kůži, a tak, když se dostane na světlo, působí prosvítající cévy a maso mnohdy růžové zbarvení. Velikost těla není nijak ohromná, patří spíše k průměrných pravým žraločím velikostem, které se pohybují okolo 5 metrů.
Kvůli osídlení hloubek a ne příliš početné populaci jsou objevy gobliního žraloka vzácné a vždy senzační. Nedávno se tak poštěstilo lovci krevet nedaleko Floridy. Za posledních 10 let to byl v této oblasti, tedy v Mexickém zálivu, teprve druhý exemplář. Naštstí pro tohoto zvláštního a svým způsobem krásného žraloka byl rybář natolik duchaplný, že si pouze udělal několik snímků svého neplánovaného úlovku, a poté jej pustil zpět do vody. Stal se tak jedním z asi deseti lidí, kteří měli tu čest se s touto živoucí fosílií setkat.