Jaro je tady! Vyrážíme ven!

March 20th 2012

Právě dnes začalo konečně jaro. Znát je to však už posledních pár dní. Teplotní rekordy narůstají a každé ráno se na nás začíná usmívat sluníčko. Zimní bundy a šály jsou zakopány hluboko v šatníku, je na čase oživit barvy, ukázat nohy a vytáhnout lehké polobotky. Konečně to vypadá, že zima se dává na ústup.

Já osobně upřednostňuji jaro, respektive teplejší počasí, proto velice vítám tuto změnu. Samozřejmě znám už ten pocit, kdy je venku nádherně, nejraději byste vytáhli deku a plácli se někam na louku, třeba pod Vyšehrad nebo na Petřín, ale ven se můžete akorát koukat, neboť… práce je práce. Jednou to ale přijít musí, udělá se volno, tak hned hurá do přírody.
Dnes jsem vyrazila vlakem kousek za Prahu na hrad Karlštejn. Poránu je ještě trochu zima a mrazíky stále otravují, ale postupně se otepluje a myslím, že 12 stupňů podle přepovědi je akorát příznivý odhad. Když nefouká studený vítr, je to opravdu krása.
Hrad leží mezi kopci na údolním svahu. Od vlaku to není daleko a do kopce jen mírně. Otevřený je zatím jen jeden okruh, zbytek hradu (včetně věže, což mě mrzí) až od května, ale stále je zde mnoho přístupných míst, kde jsou nádherné výhledy.
Kromě hradu je možné navštívit i muzeum voskových figurín, Betlémů nebo Dům hodin (s předběžnou rezervací). Nedaleko je i památný strom a vinice a vzhledem k tomu, že se oblast nachází v chráněné krajině, stojí za to se i projít po okolí. Zvlášť, když je na procházky počasí konečně příznivé.