Homo Sapiens Vegetariansis

January 30th 2015

V listopadovém čísle vědeckého časopisu Vesmír vyšel zajímavý článek s názvem Nové druhy a střevní problémy (autor RNDr. Petr Zouhar). Zabývá se zvlášť střevní mikroflórou, která je závislá na stravě, a která zřejmě může přímo ovlivňovat biochemické pochody spojené s výběrem partnera… alespoň u oblíbených zvířecích modelů. Ukázalo se, že mušky dlabající škrob chtěly jen mušáky s obdobnou stravou, což by časem mohlo vést i k druhovému odlišení. A mě rovnou napadlo… VEGETARIÁNI!
Kdyby se tato teorie aplikovala v globálnějším měřítku, můžeme si říct, že vegetariáni si budou vybírat pouze vegetariány, jejich populace se budou geneticky izolovat od populace normálně všežravých lidí, a vznikne tak nový druh člověka. Je to teorie dlouhodobé evoluce, ovšem založena na faktických podkladech, které zřejmě mohly kdysi nějaké takové druhové rozštěpení způsobit.
Životní podmínky člověka však moc nenahrávají tomu, co platí normálně u zvířat. Už jen třeba jejich geniální feromony – jak si voní určuje, zda do toho půjdou či ne. Zkuste si partnera vyhledávat podle toho, zda vám přirozeně voní – no to byste se dřív udusili smradem k smrti, než by se někdo takový našel. Lidský základní instinkt už dávno vymizel, jeho rudimenty lze nalézt jen ztěží (třeba nesmyslná žravost těhulek, které nepřímo vědí, co zrovna jejich tělo potřebuje… i kdyby to měly být kyselé okurky se šlehačkou nebo med se salámem!). A protože člověk dnes sežere, na co přijde, a nějaký výběr potravin vhodných či více zajímavých či prostě dostupných nehraje roli, nedá se předpokládat, že střevní mikroflóra, ač velmi snaživá, nějak zahýbe naším už tak zprzněným metabolismem.
O druhu Homo Sapiens Vegetariansis si zatím tedy můžeme nechat jen zdát, tedy spíše evoluční biologivé, my ostatní s nimi můžeme zatím… Zatím cokoli :-)