Zlatá rýže

January 17th 2014

V roce 1999 přišli s tímto výtvorem švýcarští a němečtí vědci proto, že lidem, kteří ve velkém konzumují pouze rýži, chybí velmi dramaticky vitamín A, což způsobuje mnoho zdravotních potíží. Tento vitamín je důležitý pro ochranu kůže a sliznic před UV zářením, bojuje v těle proti nádorům, infikovaným buňkám a v neposlední řadě je nezbytný pro zrak.

Především chudší obyvatelé Číny si však nemohou dovolit nic moc jiného, než svou bílou rýži, takže nemají žádný příjem vitamínu A, respektive betakarotenu. Vědci proto vytvořili geneticky modifikovanou rýži, která obsahuje nezbytné komponenty pro výrobu tohoto karotenoidu v těle rostliny a v rýžových zrníčkách už je možné přijímat hotový betakaroten, který jim dost mění barvu. A protože tato rýže už není bílá, ale nažloutlá, začalo se jí příznačně říkat zlatá rýže.

Na světě se dokonce objevila i zlatá rýže č.2, která je ještě zlatější a účinnější. Nyní už tedy neplatí ani ohlasy GreenPeace, kteří argumentovali proti původní verzi tím, že obsahuje příliš málo betakarotenu, aby měla nějaký význam. Nová rýže obsahuje v jednom gramu 37 mikrogramů betakarotenu, a tak je již možné dosáhnout potřebné denní dávky (500 mikrogramů pro ženy a 600 mikrogramů pro muže). Společnost Syngenta, která stojí za tímto zázrakem, svoje vlastnictví velkoryse věnovala humanitární organizaci Humanitarian Rice Board.

Rýže pro Číňany tu už je. Zbývá ještě vyřešit jednu věc: vnutit zažloutlou rýži lidem, kteří po tisíce let šlechtí svůj národní pokrm do té nejčistší bělosti!