Tajin a příchuť Marrakech

January 30th 2015

Pokud zavítáte do jednoho ze severních států Afriky, konkrétně do Maroka, Alžíru nebo Tunisu, určitě se setkáte s podivným keramickým hrncem, který nazývají tajin (tažín po česku). Nižší nádoba s kónickou poklicí však skrývá spoustu dobrého jídla.

Ihned se přesvědčíte, že tato kuchyňská záležitost je něco, co by Vám mohlo doma i scházet. Příprava jídla v něm je dokonale jednoduchá. Prostě naházíte to, co máte rádi (maso, zeleninu, koření) dovnitř, přiklopíte a necháte na ohni, grilu či sporáku. Kromě toho, že je to velmi jednoduché a zdravé, nabízí se nespočet možností, jakých variací chutí lze dosáhnout. V dalekých krajích tak naleznete mnoho tradičních pokrmů. V marocké kuchyni je hojné jehněčí a mandle, často se švestkami, ale užívají se i další zajímavé ingredience, včetně koření, které málokdy přidáte u nás k masu či zelenině (skořice, koriandr – arabská petržel, zázvor).

Tajemství v přípravě je nasnadě – volná cirkulace horkého vzduchu je šetrná k chutím i vitamínům a jídlo se pomalu dusí. Málokdy se něco připaluje, ale nádoba se i tak myje snadno. A protože je docela široká v průměru, nízká a jídlo stejně nejlépe vypadá v “originálním” balení ihned po přípravě (a ne jako hromada kydnutá na talíř), dá se jíst přímo z něj (tedy pokud vás není 8). A jistě jste si už spočítali množství nádobí, které se přitom zašpiní… Kvůli své jednoduchosti a praktičnosti by měl být tajin základní výbavou každého muže do domácnosti.

A jen pro doplnění, Marrakech je franckouzský výraz pro jedno z královských měst Maroka.