Dlouhé vlasy – krátký rozum

February 14th 2011

Třikrát sláva, Disney se vrátil do kin!! Po dlouhé, ale opravdu hodně dlouhé době máme možnost shlédnout zase nějakou tu klasiku. Příjemná pohádka se starým a všem známým základem od bratří Grimmů plná úsměvů, humoru a písniček, přesně jako za starých dobrých časů Lvího krále či Krásky a zvířete. Ať to znáte pod jakýmkoli názvem (třeba i ze světa Barbie, co já vím), přichází: Na vlásku!

Nechápu, proč většinu kritiky čtu od dospělých lidí… copak je ten film pro ně? Ne, je pro malé, naivní děti (a pro nás velké naivní děti), které ho ocení naplno a je jim jedno, že od začátku vědí, že princezna najde své rodiče a zůstane se svým sympatickým banditou-zachráncem žít šťastně až do smrti. Je to přece pohádka a ta má jasný scénář, kdo by z toho chtěl dělat napínavý triller nebo detektivku, kde je vrahem postava naprosto nedůležitá?! Nikdo, na tomto poli profesionální kritici nemají co pohledávat!

Film mi přišel skutečně zábavný. Když pominu hrdinného bělouše Maxima (který se zřejmě špatně reinkarnoval v koně místo psa), každý si musí zamilovat malého zeleného chameleona. Je zde vidět pokus o originalitu… nepamatuju si, že by v nějaké pohádce byl domácím mazlíčkem takový tvoreček (dřív to byli ptáčci, koloušci, králíčci…). I když trochu je to pokažené tím, že do kin míří film o chameleonovi… no nevadí.

Dokonce i postavy mi přišly dost opravdové. Do detailů vypracované pohyby začínají být čím dál tím lepší. Co se týče písniček, neslyšela jsem jejich originální verzi, ačkoliv ta je zpravidla lepší, ale i v češtině jsou dobré.

A teď k závěru. Musím s politováním říct, že konec mě zklamal. Tím nemyslím, že by byl špatný nebo špatně udělaný, ale… No, myslím, že když se na to podíváte, tak mě pochopíte. :) A taky se moc nedá dát na ukázky – asi tři scény mi ve filmu chyběly (tři výrazné scény!). Zřejmě si budu muset sehnat nějakou plnou verzi i s bonusy. A rozhodně toho nebudu litovat!