Black Swan

March 22nd 2011

A dnes trochu kultury… Každý zná ten příběh: dívka zakletá do labutě, kletbu zlomí jen láska. Princ je ale před svatbou sveden zlým dvojčetem, černou labutí, a bílá labuť ze zoufalství skočí ze skály. A v smrti najde svobodu.Tento příběh nás však svádí hlouběji, ještě pod povrch toho, co můžeme vidět na divadelní scéně. Mistr Darren Aronofsky si vybral prostředí baletního zákulisí, aby nám dokázal, co s člověkem dokáže touha po snu udělat.

Upozornění: následující text prozrazuje děj, zápletku a další záležitosti, takže pokud se na to chystáte jít a chcete být napnutý jak kšandy, přečtěte si to až potom.

Zpočátku to vypadá na strastiplnou cestu za snem, kdy se Nina (úžasná Natalie Portman) má stát hvězdou nové sezóny a hrát v přepracované verzi Labutího jezera hlavní roli. Teda dvojroli – bílou labuť a její černé dvojče.

Už od pohledu je bílá labuť jasná a, jak řekl šéf divadelního souboru  Thomas Leroy (Vincent Cassel s králičími zoubky), jít pouze o obsazení tohoto postu, je volba nesporná. Ovšem je zde onen háček – černá labuť. Nina je jemná, cudná, ve všech směrech dokonalá dívka, což se neslučuje se smyslností a dravostí, kterou pro druhou část svého partu potřebuje.

A teď přichází to nejlepší. Nina je do tréninku zažraná jako zaschlá plíseň do trička, kterou ani Perwoll Black Magic nevypere. V nové tanečnici ze San Francisca, Lily (Mila Kunis), vidí soupeřku, která by jí kvůli své schopnosti uvolnit se mohla roli přebrat. Dělá vše pro to, aby byla… prostě dokonalá.

Mezi Lily a Ninou se rozvíjí podivné zvrácené přátelství a člověku brzy dojde, že něco není v pořádku. Že něco není skutečné. Nevinná a noblesní bílá labuť v sobě horlivě pěstuje své dvojče, čímž dochází k rozvrácení osobnosti. Zahrát absolutně opačné charaktery je velmi těžké… pokud v sobě oba charaktery nemáte. A už je tu schíza jako hrom a je těžké hned poznat, co je skutečnost a co je projev nemoci (i když vytahávání černých peříček z rozškrábané kůže a proměna člověka v ptáka asi nikoho neobalamutí).

Konec byl takovým smutným happyendem. Představení dopadlo skvěle, ale Ninu to stálo život. A tak z toho plyne poučení: nic nesmíme brát až příliš vážně, nebo se z toho zblázníme!