Pokuta za parkování – Hradec Králové

December 12th 2013

Tento týden jsem přijel večer do Hradce Králové a momentálně u sebe neměl žádnou hotovost. Místní ví, že najít místo, kde se neplatí je k večeru takřka nemožné (také půjde o lokalitu). I když například u obchodů a podobných objektů parkoviště je většinou zdarma. Ale zpět k věci, věděl jsem, že stojím na placeném parkovišti, však jsem byl po cestě natolik unaven a bankomat mi drobné nevydá. Tak se rozmyslím porušit “zákon” a nezaplatit do dalšího dne, kdy auto odvezu do obchodního centra Futurum na místní parkoviště pro obchodní dům. Ale co se nestalo, ráno, když se rozmyslím vstát z postele, dojet si koupit jídlo a tím odvést auto na neplacené parkoviště, vidím již z dálky na autě botičku. Jelikož to je můj první přestupek, jsem trochu nervózní, kolik budu platit. Pro uklidnění jsem si prozatím pro jídlo došel pěšky a přemýšlel jak na policii budu mluvit, aby byla co nejvíce shovívavá. Ihned po nákupu zapínám internet, kde zjišťuji možné sankce. Celkem mi spadla čelist, když jsem viděl možnou pokutu od 100-2000 Korun českých. V tu chvíli mi zamrazilo. Po zavolání jsem čekal přibližně 10 minut než přijel býlí pickup a z něj vystoupili dva pánové od městské policie. Řekl jsem si, že nebudu vymýšlet nějaký výmluvy a přiznám se. Tedy z počátku to tak asi nevypadalo, když jsem vysvětloval že bych těch 30Kč zaplatil, mít drobné. Poté jsem však pokračoval stejně, jako v zde v textu. Řekl jsem, že jsem večer přijel, neměl na zaplacení, tak jsem se rozhodl auto odvést následující den do Futura. Strážník se pousmál a převzal si občanský a řidičský průkaz. Poté s kolegou nasedli zpět do auta vypisovat bloček. Trvalo to snad věčnost, poté pán vystoupil a ochotně mi začal vysvětlovat na jaké číslo účtu, abych nezapomněl na variabilní symbol a také pár autogramů si převzal. Nevěřil jsem vlastním očím, dostal jsem pokutu s nejnižší možnou sazbou (kromě možnosti domluvy, která je také možná) sto korun. Velmi slušně jsem poděkoval strážníkovi, že je hodný a ujišťoval, že ihned zaplatím. Navíc jsem se dozvěděl, že pokud na ulici potkám pochůzkáře, mohu to zaplatit přímo u něj.
Co na to říct, je to moje první zkušenost “za volantem” s policií, která neskončila mou nenávistí ke službám zákona, což jsem popravdě nečekal. Proč jsem dostal nejnižší možnou? Kdo ví, třeba je strážník prostě hodný, třeba protože jsem tam stál jednu noc, třeba díky mé slušnosti. To nikdo neví, ale prostě jsem se o to musel podělit.

Zajímavost: Když jsem hledal, kolik mi můžou napařit, našel jsem kuriozitu Hradce. Jeden místní pán má ve zvyku provokovat strážníky parkováním kde se mu zlíbí, podle textu co jsem četl, prý kvůli nevydání parkovací karty. Pokut má již několik desítek, jelikož je policie povinná botičku na požádání sundat a vyměnit za účet, pán si stále jezdí.