Využijte File Explorer ve Windows místo FTP klienta

September 22nd 2012

Každý kdo se pohybuje v oblasti tvorby webových stránek, nebo pouze používá úložné prostory, na které přichází pomocí FTP (File transfer protokol) ví, že je vhodnější použít program než využívat prohlížeče. V mnoha případech se dá na FTP připojit přímo z programů, které jsou určeny pro tvorbu webových stránek. Tímto je poté pohodlnější start celé webové aplikace, jelikož editorský program za Vás automaticky nahraje soubory bez nutnosti dlouhého nahrávání přes prohlížeč. Také jsou velmi oblíbené programu jako Total Commander, který se objevil již před několika desítkami let jako správce souborů pro první verze Windows, následovně byl v novějších verzích doplněn o tuto možnost připojení na FTP. Tato funkce je však dostupná již z nově nainstalovaném systému Windows. Výhodou je přehlednost vašeho úložiště a zároveň jednodušší správa souborů, jelikož se poté k úložišti chováte jako k normální složce v počítači. Jedná se o něco podobného jako cloud aplikace (SkyDrive a Google Drive), však s tímto úložištěm nemůžete pracovat v offline módu, tedy potřebujete připojení k internetu. Jak si lze nastavit FTP ve File Exploreru naleznete v pár krocích níže.
1.) Ve složce Tento Počítač klikneme pravým tlačítkem na volný prostor a zvolíme “Přidat síťové umístění”.

 

2.) Po kliknutí nám Windows oznámí, že pomocí této funkce můžeme přidat různá umístění místní či veřejné sítě. Klikneme na Další a zvolíme “Definovat vlastní síťovou adresu “, kam vložíme adresu serveru, kam se chceme připojit.

 

3.) Po potvrzení adresy serveru potvrdíme okno a do dalšího zadáme uživatelské jméno. Většinou se nebude jednat o veřejný server, tedy zrušíme přihlášení jako “Anonym” a zadáme vlastní uživatelské jméno.

 

4.) V dalším kroku si zvolíme jméno, pod kterým se toto připojení bude zobrazovat. Po potvrzení jména se nám zobrazí shrnutí a možnost dokončit a zobrazit. Po kliknutí na zobrazit vyskočí poslední okno s žádostí o zadání hesla, zde doporučuji zaškrtnou poje “Uložit heslo”, docílíte tím, že stačí v Tento počítač poklepat na Vámi vytvořené spojení a bez zadávání údajů se Vám rovnou zobrazí obsah.