Vytvořte si bootovací USB flash disk pomocí programu od Microsoftu ve 4 krocích

July 3rd 2012

Každý kdo si pořídil mini notebook, popřípadě ultrabook, si určitě všiml, že většinou nemají CD/DVD mechaniku. To se vyskytne jako problém, pokud potřebujete přeinstalovat systém. Proto také Microsoft vytvořil vlastní program, pro vytvoření bootovacího USB flash disku. Kdo se v tomto odvětví orientuje ví, že takový flash disk si lze vytvořit pouze pomocí příkazového řádku, však to pro mnoho uživatelů počítače nemusí být ta nejlepší cesta. V tomto návodu si ukážeme jak program funguje. Jeho název je “Windows 7 USB/DVD download tool” a lze ho stáhnou zdarma z oficiálních stránek Microsoftu. Program také kromě vytvoření bootovacího flash disku nabízí vypálit iso soubor na disk DVD, což umí i samotný operační systém.

1.) Jako první si musíme opatřit ISO soubor s operačním systémem Windows. Ten lze stáhnout ze stránek microsoftu, nebo si ho pomocí nějakého softwaru vytvořit z originálního disku se systémem. Ihned po spuštění programu se nás program zeptá, kde se daný ISO soubor nachází.

2.) Po zvolení ISO souboru klikneme na tlačítko Next a objeví se nám nové okno, kde zvolíme, že chceme vytvořit bootovací zařízení na USB. Po zvolení, se nám objeví tabulka se všemi výsuvnými zařízeními, zvolíme námi chtěný USB flash disk. Doporučuji si předem zkontrolovat velikost flash disku, aby byla větší jak instalace systému, tedy nejlepší volba je 4GB flash disk. Dále si zálohujte data, USB flash disk bude kompletně formátován.

3.) Poté stačí kliknout na tlačítko “Begin copying” neboli začít kopírování. Pro rychlíky, kteří uvidí tlačítko “Start …” upozorňuji, že tímto krokem se vrátíte na začátek konfigurace.

 

4.) Po dokončení operace stačí znova zapnout počítat a v BIOSu nastavit bootování z “USB device” na “Enabled” a také nastavit, aby se počítač díval dříve na USB zařízení než na pevný disk.