Automatické zapnutí NUM LOCK pro přihlášení ve Windows 8 (8.1) !!! UPDATE !!!

February 16th 2014

Tento problém trápí čím dál více uživatelů, nejen kuli tomu, že je stále více přenosných počítačů s numerickou klávesnicí, ale navíc Microsoft od verze Windows 8 poskytuje možnost přihlášení pomocí PIN kódu. Ten se samozřejmě skládá pouze z číslic.

!!! UPDATE – Nyní nový návod, který Vám NUM LOCK zapne!!! U některých BIOSů jde nastavit výchozí hodnota rovnou, však na to nelze plně spoléhat, jelikož Windows toto nastavení většinou ignoruje. Proto je nutné upravit část registru, který nám nastavuje vlastnost klávesnice. Pro editaci je nutné spustit nástroj pro úpravu registrů, tedy po stisku kláves win+r zadáme “regedit” a potvrdíme klávesou enter. Poté musíme projít stromem složek až k danému registru, cesta je tato: HKEY_USERS/.DEFAULT/Control Panel/Keyboard.
Nyní otevřeme registr InitialKeyboardIndicators. V něm nalezneme hodnotu v desítkové soustavě, výchozí na 2147483648, tu musíme změnit na hodnotu 2.
Dalším krokem je zakázaní/vypnutí rychlého startu Windows. Z jednoho pohledu může tento krok zpomalit načítání systému, však osobně jsem rozdíl takřka nepoznal. Nastavení nalezneme u správy napájení, tedy postačí kliknou na ikonku baterie a zvolit možnost pro zobrazení více možností (v AJ: More Power Options ), nebo pomocí kontrolního panelu přejít na Možnosti napájení. Otevře se nám okno, kde u laptopů volíme výkonnostní stupeň. Zde v levé části nabídky zvolíme nastavení, které nám dává možnost funkci tlačítek. (Klikněte na obrázek pro zvětšení)

 

Poté musíme v horní části povolit upravení hodnot, které pro uživatele bez administrátorských práv jsou zakázané. Po povolení můžeme odškrtnout Fast Start a uložit. Nyní se nám zapne NUM LOCK již na zamčené obrazovce, kterou musíte posunout/odkliknout pro zobrazení formuláře pro heslo nebo PIN.