Přesun WordPressu z Endory na WEDOS bez výpadku

January 16th 2014

wpsK novému roku jsem si pořídil hosting od společnosti WEDOS, s tím je také spojen přesun veškerých webových prezentací. Původně jsem hostoval své stránky u webhostingu Endora, který svými parametry a službami přestal vyhovovat. Tím nechci říct, že má Endora špatné či nedokonalé služby. U Endory jsem začal hostovat již před několika lety z důvodu malé ceny, popřípadě dostupného hostingu zdarma se vším co jsem potřeboval, tedy PHP a  MySQL (FTP a další). Za takový hosting si endora pouze vkládala patičku, popřípadě do textu ve stránkách odkazy.Při přesunu CMS WordPress je nutné dodržet několik věcí, které jsou pro správný přesun a následné fungování nutné. Nyní zde v krocích popíši, jak aplikaci WordPress korektně přesunout a to bez výpadku.

Po objednání webhostingu od wedosu dostaneme některé základní údaje. První co budeme potřebovat je přístup do administrace hostingu na client.wedos.com a FTP přístup.

Jako poslední před návodem, nemažte žádná data až do finálního spuštění a ověření funkčnosti WordPressu na novém hostingu. Tento návod je použitelný při přechodu z jakéhokoliv hostingu na jakýkoli nový hosting. Autor článku nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené při používání tohoto návodu neodpovědnou či nezkušenou osobou.

1. Zálohujeme stará data pro WordPress. Není nutné kopírovat kompletní obsah*, však pouze některé složky. Jednou z hlavních je složka wp-content/uploads , tato složka se může nacházet i jinde, toto je však výchozí nastavení po nainstalování (Nastavení > Média). V této složce se nachází veškerý mediální obsah nahrán pomocí wordpressu, pro užití v příspěvcích a na stránkách. Dále to jsou složky pluginů, wp-content/plugins, a složky vzhledu,wp-content/themes. Pokud používáte pluginy galerií, je možné že ve složce wp-content bude vytvořená další složka pod názvem “photogallery” nebo podobně, tu je nutné také zálohovat. Abych to napsal obecně, je možné zálohovat kompletní složku wp-content (jsou tu i nepotřebné složky jako upgrades,backup atd ).
(*Je možné, že nějakým způsobem máte upravené soubory WordPressu, popřípadě že v rootu webu máte autorizační soubory, například pro vyhledávače atd. V tomto případě je můžete přesunout kompletní obsah webu, tedy veškeré složky a soubory, až na soubor wp-config.php)

2. Zálohujeme databázi WordPressu. Databáze je místo, kam se nám ukládá veškerý text příspěvku, stránek, menu, rubrik, štítků a také kompletní nastavení. WordPress v nástrojích nabízí Export obsahu, to však silně nedoporučuji. Lepší cestou je pomocí PHPMyAdmin zálohovat kompletní databázi. Přístup do tohoto (nebo klidně jiného, ale podobného) prostředí získáte v administraci svého webhostingu, jak u Endory (například sql1.endora.cz), tak u Wedosu (například pma.wedos.net). Přístup do staré databáze zjistíte pomocí souboru wp-config.php, který je umístěn v rootu složky pro starý web. Po otevření souboru hledáme údaje define(‘DB_USER’, ‘jmeno_uzivatele_databaze’);define(‘DB_PASSWORD’, ‘heslo_k_databazi’);. Po přihlášení pomocí údajů ze souboru pouze klikneme na EXPORT a vyčkáme na stažení souboru. Někdy je nutné před stahováním v levé části zvolit konkrétní databázi, toto jméno nalezneme také v souboru wp-config.php a to zde define(‘DB_NAME’, ‘jmeno_databaze’); (pouze pokud využíváte více instalací).

3. Nahrání dat na nový hosting. Tímto se myslí nakopírování instalace WordPress na nový hosting. Pokud jste v kroku jedna zálohovali kompletní obsah, postačí pouze nahrát zkopírovaný obsah starého webu, tedy až na soubor wp-config.php. Pokud chcete mít čistou instalaci, zkopírujeme na nový hosting čistou instalaci aplikace WordPress a dokopírujte složku wp-content, popřípadě pouze její části.

4.) Založíme novou databázi. Nyní založíme novou databázi, v prostředí Wedos administrace pouze zadáme část jména a potvrdíme její vytvoření. Na mail nám přijdou informace z přístupem do této databáze, není nutné je zálohovat, však se mohou v budoucnu ještě hodit. Po vytvoření se přihlásíme do prostředí phpMyAdmin na novém hostingu pomocí údajů z přijatého emailu, zvolíme databází a jednoduše naimportujeme starou databázi staženou v souboru.

5.) Spustíme instalaci WordPress. Wedos ke každému hostingu poskytuje “vlastní/zkušební” doménu, ve tvaru podobný tomuto “http://59743.w43.wedos.ws/“. Její přesné znění nalezneme v detailu svého hostingu. Po přechodu na Váš tvar adresy by se mělo zobrazit hlášení, že WordPress nenalezl soubor wp-config.php a tím tedy nemá přístup do databáze. Potvrdíme vytvoření nového souboru a vyplníme do formuláře informace o databázi, které nám po vytvoření přišli na email. Po potvrzení těchto údajů, by se Vám měl zobrazit Váš původní web a to s veškerým nastavením apod.

6.) Oprava pár chybek. Po přesunu několika aplikací jsem zjistil, že krok 5 není ten poslední. Musíme aktualizovat nastavení trvalých odkazů (Nastavení > Trvalé odkazy). Postačí pouze pře uložit nastavení. Dále se také musíme podívat do Nastavení > Média. Ten kdo měl svou složku nastavenou jinde, pouze ověří. Já jsem například některé aplikace na Endoře instaloval pomocí jednoho kliknutí z administrace, v tu chvíli se Vám cesta nastaví na user/www/NAZEVDOMENY/web/wp-content/uploads (pouze příklad). Doporučuji nechat pole prázdné, což nastaví cestu do složky uploads.

7.) Přesměrování domény na nový hosting. V posledním kroku je nutné doménu nasměrovat na správný hosting, to můžete pomocí zadání NSSID nebo ručně vyplnit dns servery u registrátora své domény.