Co bych chtěl v novém WordPressu

Wordpress jakožto nástroj je velmi užitečný a čím dál tím používanější pro tvorbu webových stránek nebo webových aplikací. Jelikož ho používá mnoho lidí, má podporu jak od vývojářů, tak od samotných uživatelů. Dokonce si troufnu říci, že jsem nenarazil na situaci, která nešla dohledat v různých fórech na internetu. Vždy mi pomohl strýček google najít tu správnou informaci, popřípadě návod. Však i přes to mi Wordpress stále nenabízí to, co bych od něj čekal. Nejedená se o zásadní věci, však někdy si říkám proč.

February 28th 2015

Wordpress Logo

WordPress Logo

Wordpress jakožto nástroj je velmi užitečný a čím dál tím používanější pro tvorbu webových stránek nebo webových aplikací. Jelikož ho používá mnoho lidí, má podporu jak od vývojářů, tak od samotných uživatelů. Dokonce si troufnu říci, že jsem nenarazil na situaci, která nešla dohledat v různých fórech na internetu. Vždy mi pomohl strýček google najít tu správnou informaci, popřípadě návod. Však i přes to mi WordPress stále nenabízí to, co bych od něj čekal. Nejedená se o zásadní věci, však někdy si říkám proč.
Už vidím myšlenky typu, máme pluginy. Pro tyto lidi doporučuji stránku uzavřít.

Upravitelná administrace

Nastavení WordPressu tu sice máme, však málo co se týká samotné administrace. Já to vidím tak, že samotná administrace je skoro víc, než web. Zde tráví majitel nejvíce času a proto by měla být přizpůsobitelná.

Upravitelné menu

Vypadá to divně, ale i když je menu přizpůsobeno roli uživatele, mnohdy doopravuji zobrazení určitých položek. Většinou jde o weby, kde se administrace WordPressu týká lehké úpravy firemního webu. Například věta ohledně aktuální akce, odeslání příspěvku na sociální sítě apod. V tuto chvíli uživatel opravdu nepotřebuje v menu ani profil. Toto je konkrétní případ, ale z principu bych čekal možnosti si zvolit, co se komu zobrazí. I kdyby řešení bylo v podobě správy ověření (capabilities) role, popřípadě rozšířené se závislostí na konkrétního uživatele.
K tomuto problému také patří úprava věcí jako zobrazení záložky s nápovědou, patička administrace a správa administrátorské lišty v hlavičce administrace, kterou lze zobrazit i na webu. Tato lišta také využívá práva pro zobrazení odkazů, mnohdy je ale zbytečně zaplněná odkazy, které takřka nejsou potřeba (zbytečně druhé menu atd.).

Možnost si upravit pole v profilu

WordPress samozřejmě podporuje správu uživatelů. Ale již bohužel nenabízí možnosti si upravit, co vlastně uživatel v profilu dostane na výběr. Postačili by klasické možnosti, jako zobrazit tento prvek s vlastnostmi atd.. Dle mého názoru by toto v dalším WordPressu mělo být.
Nejde přeci o nic složitého, schovat prvky jde pomocí hooku, filtru nebo js, to je vcelku jedno. Přidat také jdou pomocí pár příkazů.

Podpora Favicon

Vývojáři určitě ví, jedná se o ikonu webu, kterou prohlížeče používají na záložce webu, vedle nadpisu konkrétní stránky. Z hlediska webu se jedná o tak využívanou věc, že bych čekal možnost si ji zvolit. Jestli z výběru, nebo možnost uploadu je jedno.

Již zmíněná správa uživatelských rolí a práv

Kompletně celý wordpress je protkán pravidly a omezeními podle uživatelské role, konkrétněji podle jejich práv. Je dobré, že si lze vytvořit vlastní role a pravidla pomocí funkcí. Proč ale není možnost spravovat ta základní? … Je jasné že nějaké pravidla budou na pevno zapsána a nelze s nimi manipulovat. Ale co ta hromada dalších, které by bylo možno přiřazovat.