Nastavení Gmail účtu v Outlook Office s dvoufázovým ověřením

Outlook jakožto součást balíčku Microsoft Office je dosti často využívaná. Přeci jenom mít uloženou datovou schránku v počítači se může hodit. Ať už pro rychlejší hledání zpráv, tak prostě procházení mailu bez připojení k internetu. Zároveň se dá datový soubor Outlooku považovat za zálohu, jelikož tam najdete jak zprávy, kontakty, kalendáře apod.

May 26th 2015

Outlook jakožto součást balíčku Microsoft Office je dosti často využívaná. Přeci jenom mít uloženou datovou schránku v počítači se může hodit. Ať už pro rychlejší hledání zpráv, tak prostě procházení mailu bez připojení k internetu. Zároveň se dá datový soubor Outlooku považovat za zálohu, jelikož tam najdete jak zprávy, kontakty, kalendáře apod. Nyní však k problému. Přibližně po dvou letech jsem se opět dostal k tomuto nastavení. Je vcelku divné, že například seznam se spokojí s automatickým nastavením, zato google ne. Zda je to přínosem například v bezpečnosti zde nebudeme rozebírat. Níže je podrobný návod jak nastavit Microsoft Outlook pro připojení k emailové schránce Google gmail.

Příprava účtu Google

V první části musíme Gmail připravit na propojení s aplikacemi. Dvoufázové ověření vlastně znemožňuje aplikacím se do účtu přihlásit, jelikož neposkytnou možnost zadat SMS kód či jiný způsob druhého ověření. Google na to myslí, a poskytl možnost si vygenerovat 16ti znakové náhradní heslo, u kterého nebude druhé ověření potřeba. Do tohoto nastavení přejdeme: Nastavení účtu->Dvoufázové ověření
Poté zvolíme kartu Hesla konkrétních aplikací a přejdeme pomocí tlačítka na Správa hesel konkrétní aplikace.
Zde si pomocí jednoduchého formuláře zvolíme účel náhradního hesla. Tedy nyní pro poštu a v mém případě na systému Windows. Po potvrzení nám Google zobrazí 16 znaků rozdělených po čtveřicích. To je naše nové heslo pro aplikace, které nepodporují dvoufázové ověření. Prozatím si ho nikam nepište, bude potřeba pouze párkrát.

Nastavení aplikace (Microsoft Outlook Office)

Po nainstalování aplikace rovnou potvrdíme založení nového uživatelského účtu. Základní nastavení je vcelku klasické, uživatelské jméno je tvar adresy před zavináčem (@) a jako heslo použijeme nově vygenerovaných 16znaků, POP3 server má adresu pop.gmail.com, SMTP server má adresu smtp.gmail.com. Také zaškrtneme zabezpečené ověření hesla, neboli SPA technologii.

Nyní se vrhneme na pokročilé nastavení pomocí tlačítka “Další nastavení“. Zde budeme nastavovat kartu “Server pro odchozí poštu” a kartu “Upřesnit“. Na kartě odchozí pošty zadáme naše přihlašovací údaje, opět s nově vygenerovaným heslem a ověřením SPA. Na kartě upřesnit nastavíme porty pro komunikaci. POP3 komunikuje přes port 995 šifrovaným spojením SSL. Server SMTP na portu 587 šifrovaným pomocí TLS

Pokud jste dodrželi každý krok, nyní by Vám měl Outlook být schopný stahovat a odesílat poštu přes váš účet Google.